Club Committees & Chairs



 

Table of Organization

Commodore

 

Marty Fliegel

Judge Advocate   Tom Mulally, JD
Fleet Captain   S/C Bob Heintz
Port Captain   Dir. Jon Spain
Assitant Port Captain   Dir. Roger Friedman
Fleet Surgeon   Robert & Noel Merz, MD
Admissions   Dir. David Flamer
Auxiliary Liasion   Dir. P/P Susan Artof
Cat Harbor / Mooring   Sandy Sinclair
Community Outreach   Richard Somers
Curator / Historian   Dir. P/P Susan Artof
S/C David Feinstein
Ecology / Green Marina   P/P Debbie Wasserman
Stacy Sincalir
Finance   Marty Laffer
Marketing   Dir. Chandos Erwin
Membership   Dir. P/P Jamie Terrence
New Member Orientation   Gail McLatcher
Photography   Joan Godfrey
Protocol   S/C Paul Artof
Red Coats   Gail McLatcher
Rules Committee   P/P Vicki Magasinn
Signal Editor   Rikki Barker
Speaker Luncheons   Janet Bubar Rich
     

Jr. Staff Commodore

 

Laurie Romanak

Long Range Planning Commodore's Delegates Mark Alpert, David Stiller
  V/C Delegates Deb Glasser, Michael Schneider
  R/C Delegates  
     

Vice Commodore

 

Bernie Glasser

Anglers   Dir. Vic Jedlicka
Cat Harbor   David Stiller
Cruises   Dir. Jeff & Ellie Pielet
DRYC Duffy   Richard Somers
DRYC Fleet   Eddie Hollister
Junior Activities: Sailing Program   Virginia Howard
Predicted Log Rally   Mickey Scheinbaum
Race Challenge   S/C Paul Artof
Race / Sail Committee   John Rushing
SeaVenturers   Lowell Safier
U.S. Coast Guard Auxiliary Liaison   Dir. Sec. Michael Mosbach
     

Rear Commodore

 

Dir. Michael Rosenfeld

Audio / Video   Rick Ruskin
Awards / Trophies   Dir. P/P Susan Artof
Dock Captain   David Stiller
Education   Howard Katzman
Family Activities   Deidre Keeves
Food & Beverage   S/C Ilona Fellows
Hospitality   Sherry Spragg
House & Grounds   Earnie Barker
Information Technology   Joel Leslie / Sec. Dir. Michael Mosbach
Insurance   S/C Joshua Merel
Radio Coomunications (HAM)   Jay Simmons
Security   Earnie Barker
     

Secretary

 

Dir. Michael Mosbach

Treasurer

 

Michele Silverstein

     

Association Delegates & Alternates

ASMBYC Delegates Tucker Strasser, John Rushing Alternates Jim Garvey
SCYA Delegates S/C Peter Patman Alternates S/C Paul Artof
YRUSC Delegates S/C David Feinstein Alternates P/P Sue Artof
PCYA Delegates Mickey Scheinbaum