Club Committees & Chairs



 

Table of Organization

Commodore

 

Laurie Romanak

Judge Advocate   Todd Thibido, JD
Fleet Captain   Dir. David Caldwell
Port Captain   Dir. Jon Spain
Assitant Port Captain   Dir. Roger Friedman
Fleet Surgeon   Robert & Noel Merz, MD
Admissions   Dir. David Flamer
Auxiliary Liasion   Dir. P/P Susan Artof
Cat Harbor / Mooring   Sandy Sinclair
Club of the Year   Jeanne Dominguez, P/P Joan Wilder
Community Outreach   Jack Topal
Curator   Dir. P/P Susan Artof
Ecology / Green Marina   P/P Debbie Wasserman,
Aux. Pres. Kerry Rackliffe
Finance   Marty Laffer
Marketing   Dir. Chandos Erwin
Membership   P/P Jamie Terrence
New Member Orientation   S/C Ilona Fellows & Gail McLatcher
Photography   Joan Godfrey, Sec. Dir. M. Mosbach,
Bob Mimura
Protocol   S/C Paul Artof
Red Coats   Gail McLatcher
Rules Committee   P/P Vicki Magasinn
Signal Editor   Rikki Barker
Speaker Luncheons   Janet Bubar Rich
     

Jr. Staff Commodore

 

Mark Gross

Long Range Planning Commodore's Delegates Dir. Chandos Erwin, Dir. Rich Frings
  V/C Delegates Mark Alpert, Peter Hirsch
  R/C Delegates  
     

Vice Commodore

 

Marty Fliegel

Anglers   Dir. Vic Jedlicka
Cat Harbor   John Romanak
Cruises   Anita Van Duyn
DRYC Duffy   Richard Somers
DRYC Fleet   Sean Dougherty
Junior Activities: Sailing Program   Virginia Howard
Race Challenge   S/C Paul Artof
Race / Sail Committee   John Rushing & Rick Ruskin
SeaVenturers   Lowell Safier
U.S. Coast Guard Auxiliary Liaison   Dir. Sec. Michael Mosbach
     

Rear Commodore

 

Marty Fliegel

Audio / Video   Rick Ruskin
Awards / Trophies   Dir. P/P Susan Artof
Computers   S/C William Graves
Dock Captain   David Stiller
Education   Dir. Howard Katzman
Family Activities   Richard & Deidre Keeves
Food & Beverage   Dir. Vic Jedlicka
Hospitality   Sherry Spragg
House & Grounds   Earnie Barker
Insurance   S/C Joshua Merel
Security   Earnie Barker
     

Secretary

 

Dir. Michael Mosbach

Treasurer

 

Michele Silverstein

     

Association Delegates & Alternates

ASMBYC Delegates Tucker Strasser Alternates Jim Garvey, John Rushing
SCYA Delegates S/C Peter Patman Alternates S/C Paul Artof